Quantcast
czwartek, 25 kwietnia 2024
Strona głównaAktualności10 medali Mistrzostw Świata Sportowców z Zespołem Downa SU-DS 2022 dla lekkoatletów...

10 medali Mistrzostw Świata Sportowców z Zespołem Downa SU-DS 2022 dla lekkoatletów z Fundacji HANDICAP Zakopane

Sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane znakomicie walczyli w Mistrzostwach Świata SU-DS 2022 rozgrywanych w dniach 19-25.6.2022 w Nymburk w Czechach. W VI Mistrzostwach w lekkoatletyce uczestniczyło 14 reprezentacji i ponad 120 zawodników zrzeszonych w SU-DS (Sport Union for Athletes with Down Syndrome) rywalizując o mistrzowskie tytuły w konkurencjach biegowych, skokach i rzutach, a także w tenisie stołowym.

W indywidualnych konkurencjach lekkoatletycznych rewelacyjnie spisali się zdobywając medale:

Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), 15-latek z Makowa Podhalańskiego. w swoim pierwszym starcie w światowej imprezie – brąz w biegu na 800m.

18-letni Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) z Kościeliska, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy (SU-DS, VIRTUS) wywalczył brązowy medal debiutując w rzucie oszczepem.

Punktowane miejsca Mistrzostw Świata zajęli też pozostali zawodnicy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę: Jan Wolczko – 4m bieg na 1500m, Anna Szewczyk 4m bieg na 800m, Patrycja Strama 5m bieg na 400m, 5mAntoni Wiercioch 5m w skoku w dal,Anna Szewczyk 6m bieg na 400m, Bartosz Matusiewicz 6m bieg na 800m i 6m bieg na 1500m, Antoni Wiercioch 6m 3-bój lekkoatletyczny, Klemens Zięba 7m bieg na 400m.

Po sukcesach indywidualnych zawodników Fundacji HANDICAP Zakopane, rozgrywano najbardziej emocjonujące – biegi sztafetowe. Kolejne sukcesy zanotowali Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z Małopolski.

W sztafecie 4×100 m kobiet, Polki w składzie Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł, wywalczyły brązowy medal zajmując 3 miejsce za reprezentacją Włoch i Czech.

Chwilę później znów powody do radości dostarczyli Polacy, którzy w sztafecie 4×100 m, w składzie: Mikołaj Woźniak, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski zdobyli srebrny medal, ulegając jedynie Włochom.

W sztafecie 4×400 m kobiet Polki w tym samym składzie (Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł) zdobyły srebrny medal, za reprezentantkami Włoch.

Mężczyźni wystartowali również w sztafecie 4x400m i w składzie: Kamil Grabowski, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski, wywalczyli 3 miejsce i brązowy medal, za Włochami i Portugalią.
Po dwie zawodniczki i dwaj zawodnicy w każdej z medalowych sztafet Mistrzostw Świata SU-DS 2022 to sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę.

Drużynowo, 14-osobowa Reprezentacja Polskich lekkoatletów z Zespołem Downa, w tym 6 zawodników HANDICAPu z Małopolski wywalczyła 3 miejsce w klasyfikacji państw, za Turcją i Włochami.

W Mistrzostwach Świata SU-DS. 2022 wystąpił również tenisista stołowy Andrzej Samek z Krakowa, który po dobrych meczach 1 rundy w „grupie śmierci” nie przeszedł do finałów, ale w „turnieju pocieszenia” zajął 2 miejsce.

Dziękujemy za wsparcie:
Przygotowania i start sportowców HANDICAPu w MŚ SU-DS 2022 wspiera Partner Wydarzenia – Województwo Małopolskie www.malopolska.pl
Treningi i starty wspiera Partner Sportowy HANDICAP 2022 – Bank PKO BP www.pkobp.pl
Treningi i starty dofinansowane przez: Miasto Zakopane, Gmina Kościelisko.

handicap-zakopane.pl

spot_img

Koleją na święta do stolicy Tatr

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych. PKP Polskie Linie...

Tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka poszukiwanych osób

W ciągu kilku ostatnich dni tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, niektórzy z nich byli ścigani listami gończymi. W sumie w...