Quantcast
czwartek, 5 września 2024

Prowadziła samochód mając 2,6 promila alkoholu

Policjanci z zakopiańskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwą kobietę, która prowadziła pojazd z blisko 2,6 promila alkoholu we krwi. 48-latka nie tylko straciła prawo jazdy, ale również zgodnie z nowymi przepisami została pozbawiona swojego samochodu, który odholowano na parking strzeżony. Teraz kobietę czeka sprawa sądowa, wysokie grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów.


Do zdarzenia 19 sierpnia po godzinie 22:00, kiedy funkcjonariusze z zakopiańskiej drogówki zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej osobowe suzuki na osiedlu Krzeptówki w Zakopanem. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą siedziała 48-letnia mieszkanka powiatu tatrzańskiego, od której wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała blisko 2,6 promila alkoholu w organizmie.

W wyniku tego zatrzymania, kierująca natychmiast straciła prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi jej teraz kilkutysięczna grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Jednak na tym nie kończą się konsekwencje – na mocy nowych regulacji, kobieta została również pozbawiona swojego samochodu, który został skonfiskowany i odholowany na parking strzeżony.

Ta interwencja zakopiańskiej policji jest kolejnym przykładem surowego podejścia do nietrzeźwych kierowców, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Przypadek ten podkreśla, jak poważne mogą być konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, zarówno pod względem prawnym, jak i materialnym.

Zakopiańska policja przypomina:

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca. Pojazd można stracić w przypadku:
•    Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem środka odurzającego.
•    Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego:
•    znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
•    w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku, gdy kierujący jest trzeźwy,
•    w przypadku, gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku, gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.

spot_img

Wietnamczyk musiał opuścić nasz kraj

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Zakopanego, przeprowadzili w Wadowicach kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. W trakcie tych działań zatrzymano 37-letniego obywatela Wietnamu, który...

Wietnamczyk musiał opuścić nasz kraj

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Zakopanego, przeprowadzili w Wadowicach kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. W trakcie tych działań zatrzymano 37-letniego obywatela Wietnamu, który...