Tatrzański Park Narodowy zaprasza na wyjątkową konferencję pod hasłem „Zamoyski! Nie zasypiaj sprawy”, poświęconą życiu i działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego, wybitnego patrioty i działacza na rzecz Polski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września 2024 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem.
Władysław Zamoyski, którego setna rocznica śmierci przypada w 2024 roku, został uhonorowany przez Senat RP, który ustanowił rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. Był on nie tylko pionierem ochrony przyrody w Tatrach, ale także jednym z założycieli Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z tej okazji Tatrzański Park Narodowy organizuje szereg wydarzeń, w tym wspomnianą konferencję, aby uczcić jego zasługi oraz upamiętnić jego wkład w rozwój ochrony przyrody i edukacji na ziemiach polskich.
W trakcie konferencji swoje referaty wygłoszą przedstawiciele różnych instytucji, które są związane z postacią Zamoyskiego, m.in.:
- prof. Andrzej Jagodziński – dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku,
- dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek – dyrektorka Biblioteki Kórnickiej PAN,
- dr Paweł Skawiński – były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
W programie wydarzenia znajdą się prezentacje dotyczące zarówno wychowania, jak i duchowych wartości, którymi kierował się Władysław Zamoyski. Szczególne miejsce zajmie analiza konfliktu wokół Morskiego Oka, w którym Zamoyski bronił tego obszaru przed roszczeniami księcia Ch. Hohenlohe. Naukowcy również rozwieją mity związane z sadzeniem świerków przez Zamoyskiego. Uczestnicy będą mieli także okazję poznać bliżej rolę Jadwigi i Marii Zamoyskich – matki i siostry Władysława – w edukacji i w rozwoju Szkoły Domowej Pracy Kobiet.
Część artystyczną konferencji uświetni koncert Tatrzańskiego Chóru Szumny, który zaprezentuje utwory skomponowane przez Marię Zamoyską, siostrę Władysława.
W drugim dniu wydarzenia oprócz referatów odbędzie się wernisaż wystawy „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej”, przygotowanej przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
Udział w konferencji oraz koncertach jest bezpłatny.
Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Fundacja „Zakłady Kórnickie”. Partnerami konferencji są Instytut Dendrologii PAN oraz Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem.
Szczegółowe informacje na temat programu konferencji można uzyskać, pisząc na adres rkowalska@tpn.pl. Zapraszamy do udziału!