W sobotnie popołudnie, 26 kwietnia, miłośnicy sportów zimowych spotkają się w Muzeum Tatrzańskim, by wspólnie zamknąć sezon narciarski. „Dzień Narciarza” to nie tylko okazja do sentymentalnego spojrzenia w przeszłość, ale także do świętowania bogatej tradycji narciarstwa w regionie. W programie wydarzenia znalazły się prelekcje, pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom lepiej poznać historię i dziedzictwo „białego szaleństwa” w Tatrach.
Od godziny 14:00 do 19:00 przestrzenie zabytkowego gmachu Muzeum Palace przy ul. Chałubińskiego 7 wypełnią się narciarskimi wspomnieniami, anegdotami i opowieściami z przeszłości. Wydarzenie skierowane jest zarówno do przewodników tatrzańskich i zapalonych narciarzy, jak i do rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którym bliski jest świat gór i zimowych sportów.
Program otworzą zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla najmłodszych, które w przystępny i angażujący sposób przybliżą historię narciarstwa. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w prezentacji pt. „Ośla łączka, sardynki, klister i parafina – to i owo z historii polskiego narciarstwa” oraz samodzielnie ozdobić podkładki pod telefony komórkowe w narciarskim stylu.
Popołudniowa część wydarzenia poświęcona będzie prezentacjom i spotkaniom z ekspertami. Piotr Jasieński przedstawi przegląd dawnych wiązań narciarskich, które na przestrzeni dekad zmieniały się wraz z rozwojem technologii i potrzebami sportowców.
Z kolei Jerzy Kapłon z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie przybliży historię kultowego schroniska na Kalatówkach – miejsca ważnego nie tylko dla narciarzy, ale i dla całej tatrzańskiej społeczności. W programie przewidziano także prezentację najnowszych eksponatów w kolekcji narciarskiej muzeum oraz pokaz historycznego sprzętu narciarskiego w wykonaniu grupy Demo Team Ząb.
Wieczór zamknie prelekcja Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego, który przybliży burzliwą i jednocześnie fascynującą historię Mistrzostw Świata FIS 1939, rozegranych w Zakopanem tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.