Quantcast
środa, 22 marca 2023
Strona głównaAktualnościDzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w centrum Zakopanego

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w centrum Zakopanego

Od jakiegoś czasu pojawianie się dzikich zwierząt w centrum Zakopanego przybrało na sile. O ile dla turystów mogą one być dodatkową atrakcję to tak naprawdę stwarzają zagrożenie, zwłaszcza w ruchu drogowym.

W centrum Zakopanego coraz częściej pojawiają się dzikie zwierzęta. TPN apeluje, aby nie podchodzić do nich zbyt blisko, a zwłaszcza nie dokarmiać ich. Zwierzęta są również zagrożeniem w ruchu drogowym, przyzwyczajone do ludzi spacerują po ulicach wśród przejeżdżających samochodów.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy – „Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka”

Tatrzańscy policjanci informują:

Policjanci w Zakopanem niemal codziennie interweniują w związku z dziką zwierzyną pojawiająca się w granicach miasta. Od kilku dni w rejonie Bulwarów Słowackiego i ulicy Sienkiewicza stado jeleni wchodzi, co rusz na ruchliwe ulice. Gdy tylko się pojawią stają się wielką atrakcją dla turystów, którzy nie wiedząc jak się zachować blokują ruch, lub z okien samochodów w czasie jazdy robią zdjęcia. Niektórzy próbują podchodzić do zwierząt i je karmić.

Takim zachowaniem turyści wyrządzają krzywdę zwierzętom i sami ryzykują – to przecież dzikie zwierzę, może się przestraszyć i zaatakować lub nieumyślnie zranić. Natomiast wystraszone może wbiec bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Apelujemy o rozwagę!

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...