Quantcast
sobota, 30 listopada 2024

PKL i TOPR ćwiczą na Kasprowym Wierchu

Sprawność urządzeń, profesjonalna obsługa, a przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących oraz pracowników – to dla PKL priorytety. Grupa w swoich ośrodkach turystycznych dwa razy w roku  przeprowadza prace serwisowe, które związane są z czasowym przestojem kolei. Czas przerwy technicznej wykorzystywany jest regularnie na przeprowadzanie szkoleniowej próby ewakuacji pasażerów. W niedzielę, 27 października ćwiczenia PKL i TOPR odbyły się na Kasprowym Wierchu.


Grupa PKL w każdym ze swoich ośrodków przeprowadza codzienną kontrolę, w trakcie której sprawdzane są główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne. Oprócz standardowego monitorowania kolei i urządzeń, dodatkowo dwa razy w roku przeprowadzane są prace serwisowe, które zawsze związane są z wyłączeniem kolei z ruchu pasażerskiego. Przestój techniczny na Kasprowym Wierchu pracownicy PKL wykorzystują dodatkowo na wspólne ćwiczenia z ratownikami TOPR.

– Naszym priorytetem są bezpieczeństwo i jakość, na które stawiamy w codziennej pracy. W PKL dbamy o standardy urządzeń oraz profesjonalizm naszych pracowników, dlatego dodatkowo czas przeglądów technicznych wykorzystujemy, aby wspólnie z ratownikami TOPR przeprowadzić próbną ewakuację, by w sytuacjach nadzwyczajnych zapewnić bezpieczeństwo turystom – mówi Marcin Kucharski, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch.

– Tego typu ewakuacja nigdy nie miała miejsca podczas 88 lat prowadzenia naszej działalności. Posiadamy zabezpieczenia, które umożliwiają nam zwiezienie turystów w tzw. trybie zastępczym. Wszystkie te działania zgodne są z zasadami bezpieczeństwa i standardami eksploatacji kolei linowych. Wymagane zasady postępowania ćwiczymy z służbami potwierdzając, że PKL to bezpieczny adres  – dodaje kierownik ośrodka.

Przestój kolei w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu został wykorzystany na szkoleniowe próby ewakuacyjne pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem technik liniowych. Scenariusz ćwiczeń zakładał ewakuację turystów uwięzionych w wagonie na wysokości, w rolę pasażerów wcielili się pracownicy PKL.

Ćwiczenia, które PKL realizują wspólnie z TOPR pozwalają na wymianę doświadczeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym pasażerom. Szkolenia odbywają się cyklicznie, dzieki temu możemy utrzymać sprawność działania. Ćwiczenia dają nam również pewność, że w kryzysowej sytuacji wspólnie z PKL będziemy działać skutecznie i bezpiecznie – opowiada Andrzej Marasek, ratownik TOPR.

Warto wspomnieć, że koleje linowe wyposażone są w elektroniczne oraz mechaniczne systemy zapewniające bezpieczeństwo. Przy właściwej i profesjonalnej eksploatacji kolei, a także zapewnianiu codziennych oraz okresowych przeglądów technicznych prowadzonych przez wykwalifikowaną załogę, podróż koleją linową jest bezpiecznym środkiem transportu. Natomiast ośrodki turystyczne i koleje linowe Grupy PKL uznawane za bezpieczny adres.

Prace serwisowe i konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu potrwają do 8 listopada. Niezbędnym elementem ich zakończenia będzie odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania urządzeń przez TDT.

spot_img

Trzy firmy chcą utrzymywać tunel na Zakopiance

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie poinformowała, że trzy firmy złożyły oferty na kompleksowe utrzymanie tunelu na trasie S7 pod Luboniem Małym,...

Seryjny włamywacz zatrzymany przez zakopiańskich policjantów

Policjanci z Zakopanego ujęli 38-letniego mężczyznę odpowiedzialnego za liczne włamania i kradzieże, które od jakiegoś czasu niepokoiły mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Zatrzymany, będący recydywistą, usłyszał...