Quantcast
środa, 14 lutego 2024
Strona głównaAktualnościWernisaż wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej

Wernisaż wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wernisaż stałej wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej, który odbędzie się w sobotę 21 stycznia o godzinie 18:00 w gmachu głównym przy ulicy Krupówki 10. Wydarzenia towarzyszące będą trwały cały najbliższy weekend.


Jak informuje Muzeum Tatrzańskie wystawa ta:, to synteza dokonań ludu zamieszkującego Podtatrze od wieków wraz z całym jego kolorytem. Jest to historia ludzi, którzy przybywali pod Tatry z różnych zakątków świata, aby tutaj żyć i tworzyć, dodając podhalańskiej kulturze nowego blasku. Jest to ukazanie piękna i bogactwa Tatr, dzięki którym ten niewielki skrawek Ziemi przyciągał najwybitniejszych ludzi swoich czasów, lecz przede wszystkim ­– jest to opowieść o fenomenie SPOTKANIA górali, przybyszy i tatrzańskiej przyrody, w efekcie którego postawała wyjątkowa kultura i niepowtarzalne działa sztuka. Jest to opowieść o tym dlaczego właśnie ta niewielka część świata od lat inspiruje. Jest to historia oryginalnej kultury, która wyrosła na tym gruncie i do dzisiaj wpływa na każdego, kto odwiedza to wyjątkowe miejsce.

Wydarzenia towarzyszące:

21 STYCZNIA (SOBOTA) – warsztaty dla dzieci i młodzieży

12:00 – 13:00 i 14:00 – 15:00 – „Podhalańskie ornamenty – ozdabianie piórników” – dzieci poznają wzory na góralskich sprzętach m.in. rozety, leluje, słoneczka, a następnie ozdobią piórniki inspirując się podhalańską ornamentyką.
13:00 – 14:00 i 15:00 – 16:00 – „Tatrzańskie pocztówki” – uczestnicy zaprojektują pocztówki inspirowane zbiorami etnograficznymi Muzeum Tatrzańskiego i sprawdzą czy pisanie gęsim piórem jest łatwym zadaniem.
Zapisy nie są obowiązkowe, ale gwarantują miejsce: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

22 STYCZNIA (NIEDZIELA)

10:00 – 18:00 – pierwszy dzień zwiedzania wystawy, wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

spot_img

Koleją na święta do stolicy Tatr

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych. PKP Polskie Linie...

Tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka poszukiwanych osób

W ciągu kilku ostatnich dni tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, niektórzy z nich byli ścigani listami gończymi. W sumie w...