Quantcast
wtorek, 26 września 2023
Strona głównaAktualnościWystawę „Ikona" można obejrzeć jeszcze tylko do 18 marca

Wystawę „Ikona” można obejrzeć jeszcze tylko do 18 marca

Wernisaż wystawy „Ikona” odbył się w Miejskiej Galerii Sztuki 27 stycznia. Tą wyjątkową wystawę  pełną historycznych ikon z Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz ikon współczesnych autorstwa krakowskiej Grupy Lumen, można obejrzeć jeszcze tylko do 18 marca.


Organizatorami wystawy są: Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego Kuratorki: Lidia Rosińska-Podleśny, Anna Motowicka. W sali A znajdziemy Ikony z Muzeum Ikon w Supraślu, natomiast w Sali B – Ikony krakowskiej Grupy „Lumen”.

Wizerunki Chrystusa, Matki Bożej, świętych, a także kompozycje zawierające przedstawienia świąt oraz inne wątki zaczerpnięte z kart Pisma Świętego stanowią przypomnienie, że ikona zawiera treści teologiczne i prawdy wiary ważne dla chrześcijan. Językiem ikonografii pozostaje symbolika. Wyraża to stwierdzenie mówiące o tym, że ikony się „pisze”, należy interpretować nie w kontekście techniki wykonania, a raczej treści, jakie ikonograf w niej „zapisuje”, a kontemplujący dzieło, modlący się, „odczytuje”. Muzeum Ikon w kolekcji posiada ponad 1700 ikon i zabytków sztuki cerkiewnej. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego prezentowanych jest kilkadziesiąt zabytków z tych bogatych zbiorów.

(Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...