Quantcast
wtorek, 14 maja 2024

Znamy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha

Do tej pory na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a w tym roku po raz pierwszy na scenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, poznaliśmy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej.

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, przedstawiciele jury konkursu – Maria Śliwińska i Mieczysław Mantyka oraz Naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane Joanna Staszak, wręczyli dzisiaj nagrody poetom, których wiersze wyróżnione zostały spośród 196 utworów,  nadesłanych przez 75 autorów.

Laureaci, nagrodzeni w ramach dwóch kategorii – wierszy pisanych gwarą oraz wierszy pisanych językiem literackim, swoje wiersze zaprezentowali na scenie przed festiwalową publicznością.

Do nagrodzonych zwrócił się Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula:

– Szanowni Państwo, serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy zostali nagrodzeni. Zakopane to miasto kompleksowe, a dla wielu także festiwalowe. Kompleksowe, bo staramy się pamiętać o każdej grupie społecznej, tworzyć takie wydarzenia, aby każdy mógł pokazać swój talent i podzielić się nim z innymi. Tworzymy festiwale – m. in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich i  Zakopiański Festiwal Literacki, aby wielkie talenty nie tworzyły w domu, w ukryciu, tylko mogły podzielić się swoją twórczością z innymi. Mam nadzieję, że nadal będziecie Państwo rozwijać swój talent poetycki, a dzięki działalności miasta, w kolejnych latach będzie tych talentów w Zakopanem przybywać. Serdeczne gratulacje!

W podziękowaniach Burmistrz zwrócił się także do Zespołu „Dziurawiec” , który uświetnił dzisiejsze wręczenie nagród i pięknie przygrywał góralskie melodie laureatom tegorocznego Konkursu Literackiego.

Protokół obrad Jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na wiersz
o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha

Jury w składzie:

Adam Ziemianin – przewodniczący

Maria Mateja-Torbiarz – sekretarz

Mieczysław Mantyka – członek

Maria Śliwińska – członek

na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2022 roku, po zapoznaniu się z utworami 75 autorów, którzy nadesłali 196 wierszy postanowiło:

W kategorii wierszy pisanych gwarą przyznać:

I nagrodę autorowi godło „WODZICKA” – Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju

II nagrodę autorowi godło „FTORE CUŁY” – Jerzy Maria Kiersztyn z Zubrzycy Górnej
dwie nagrody równorzędne:

III nagrodę autorowi godło „SMREK” – Andrzej Gąsienica-Makowski z Zakopanego

III nagrodę autorowi godło „SKORUSA” – Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego

Wyróżnienie autorowi godło „JUZYNA” – Izabela Wójcik z Nowego Targu

W kategorii wierszy pisanych językiem literackim przyznać:

I nagrodę autorowi godło „PIÓRKO” – Jan Biela z Myślenic

II nagrodę autorowi godło „KRZEMIEŃ” – Bogdan Nowicki ze Świętochłowic

III nagrodę autorowi godło „MILLET” – Barbara Medajska z Warszawy

Wyróżnienie autorowi godło „STUDZIENKA” – Regina Sobik z Jankowic

Wyróżnienie autorowi godło „MAJANKA” – Magdalena Płachta z Gdańska

Wyróżnienie autorowi godło „GRUSZKA” – Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa

Wysokość nagród ustalą organizatorzy konkursu.

Jury gratuluje laureatom za oryginalność, talent i ciekawe spojrzenia na góry i zwiąane z nim zjawiska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.

zakopane.pl

spot_img

Na „zakopiance” palił się autokar – ogień ugasił tatrzański policjant

8 maja, policjanci z Tatrzańskiej jednostki, podróżujący do Krakowa drogą ekspresową E-77, napotkali w rejonie miejscowości Stróża autokar z którego wydobywał się dym i...

Na „zakopiance” palił się autokar – ogień ugasił tatrzański policjant

8 maja, policjanci z Tatrzańskiej jednostki, podróżujący do Krakowa drogą ekspresową E-77, napotkali w rejonie miejscowości Stróża autokar z którego wydobywał się dym i...