Quantcast
wtorek, 26 września 2023
Strona głównaAktualnościZnamy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha

Znamy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha

Do tej pory na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a w tym roku po raz pierwszy na scenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, poznaliśmy laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej.

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, przedstawiciele jury konkursu – Maria Śliwińska i Mieczysław Mantyka oraz Naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane Joanna Staszak, wręczyli dzisiaj nagrody poetom, których wiersze wyróżnione zostały spośród 196 utworów,  nadesłanych przez 75 autorów.

Laureaci, nagrodzeni w ramach dwóch kategorii – wierszy pisanych gwarą oraz wierszy pisanych językiem literackim, swoje wiersze zaprezentowali na scenie przed festiwalową publicznością.

Do nagrodzonych zwrócił się Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula:

– Szanowni Państwo, serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy zostali nagrodzeni. Zakopane to miasto kompleksowe, a dla wielu także festiwalowe. Kompleksowe, bo staramy się pamiętać o każdej grupie społecznej, tworzyć takie wydarzenia, aby każdy mógł pokazać swój talent i podzielić się nim z innymi. Tworzymy festiwale – m. in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich i  Zakopiański Festiwal Literacki, aby wielkie talenty nie tworzyły w domu, w ukryciu, tylko mogły podzielić się swoją twórczością z innymi. Mam nadzieję, że nadal będziecie Państwo rozwijać swój talent poetycki, a dzięki działalności miasta, w kolejnych latach będzie tych talentów w Zakopanem przybywać. Serdeczne gratulacje!

W podziękowaniach Burmistrz zwrócił się także do Zespołu „Dziurawiec” , który uświetnił dzisiejsze wręczenie nagród i pięknie przygrywał góralskie melodie laureatom tegorocznego Konkursu Literackiego.

Protokół obrad Jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na wiersz
o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha

Jury w składzie:

Adam Ziemianin – przewodniczący

Maria Mateja-Torbiarz – sekretarz

Mieczysław Mantyka – członek

Maria Śliwińska – członek

na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2022 roku, po zapoznaniu się z utworami 75 autorów, którzy nadesłali 196 wierszy postanowiło:

W kategorii wierszy pisanych gwarą przyznać:

I nagrodę autorowi godło „WODZICKA” – Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej-Zdroju

II nagrodę autorowi godło „FTORE CUŁY” – Jerzy Maria Kiersztyn z Zubrzycy Górnej
dwie nagrody równorzędne:

III nagrodę autorowi godło „SMREK” – Andrzej Gąsienica-Makowski z Zakopanego

III nagrodę autorowi godło „SKORUSA” – Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego

Wyróżnienie autorowi godło „JUZYNA” – Izabela Wójcik z Nowego Targu

W kategorii wierszy pisanych językiem literackim przyznać:

I nagrodę autorowi godło „PIÓRKO” – Jan Biela z Myślenic

II nagrodę autorowi godło „KRZEMIEŃ” – Bogdan Nowicki ze Świętochłowic

III nagrodę autorowi godło „MILLET” – Barbara Medajska z Warszawy

Wyróżnienie autorowi godło „STUDZIENKA” – Regina Sobik z Jankowic

Wyróżnienie autorowi godło „MAJANKA” – Magdalena Płachta z Gdańska

Wyróżnienie autorowi godło „GRUSZKA” – Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa

Wysokość nagród ustalą organizatorzy konkursu.

Jury gratuluje laureatom za oryginalność, talent i ciekawe spojrzenia na góry i zwiąane z nim zjawiska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.

zakopane.pl

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...