Quantcast
poniedziałek, 25 listopada 2024

PKL wspólnie z TOPR ćwiczą na Kasprowym Wierchu

Sprawność urządzeń, profesjonalna obsługa, odpowiednie standardy funkcjonowania urządzeń i kolei, a także zadowolenie klientów – to niezbędne elementy, żeby określać ośrodki turystyczne PKL jako bezpieczny adres! Dlatego Grupa przestój serwisowy wykorzystuje również na wspólne ćwiczenia z służbami ratowniczymi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji nadzwyczajnych. Ćwiczenia z udziałem TOPR i PKL odbyły się na Kasprowym Wierchu.


Jednym z priorytetów PKL jest bezpieczeństwo zarówno osób odwiedzających ośrodki oraz korzystających z atrakcji, jaki i wszystkich pracowników. Każdego dnia – przed pierwszym kursem kolei i przewiezieniem turystów na szczyt – załoga PKL monitoruje sprawność funkcjonowania urządzeń oraz kolei. Sprawdzane są wszystkie elementy techniczne, elektroniczne, a także zabezpieczenia, w tym systemy mechaniczne i hamulcowe.

Dodatkowo – zgodnie z zaleceniami producenta kolei – PKL zawsze przed sezonem zimowym oraz letnim przeprowadzają prace techniczne i konserwacyjne, które związane są z przestojem technicznym urządzeń. Czas przerwy serwisowej na Kasprowym Wierchu, PKL wykorzystują na przeprowadzenie ćwiczeń, które realizowane są wspólnie z TOPR.

– W PKL dbamy o jakość urządzeń i stawiamy na profesjonalizm naszych pracowników. Dlatego każdego dnia w ramach codziennej pracy sprawdzamy parametry techniczne urządzeń, a w terminach wskazanych przez producenta prowadzimy prace serwisowe. Bardzo istotnym elementem, który pozwala zachować jakość naszej obsługi są szkolenia. Zawsze po zakończonych sezonach, ćwiczymy wraz z TOPR, by w sytuacjach nadzwyczajnych zapewnić bezpieczeństwo turystom – mówi Marcin Kucharski, kierownik ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu.

Od początku działalności PKL, nigdy nie doszło do takiej sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja pasażerów z wagonów na Kasprowym Wierchu. Warto się szkolić i starać, żeby mieć pewność, iż PKL to bezpieczny adres! – dodaje Marcin Kucharski z PKL.

Przestój kolei w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu został wykorzystany na szkoleniowe próby ewakuacyjne pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem technik liniowych. W trakcie ćwiczeń ewakuacji z wagonu w rolę pasażerów wcielili się pracownicy PKL.

Załoga PKL wraz z TOPR realizuje ćwiczenia, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pasażerom korzystającym z podróży wagonikami kolei. Cykliczne szkolenia naszych ratowników w awaryjnej ewakuacji, pomagają nam utrzymać sprawność działania. Dzięki tym ćwiczeniom możemy wspólnie z PKL zachowywać właściwy poziom umiejętności, a także trenować razem procedury, by w kryzysowej sytuacji działać skutecznie i bezpiecznie. Bardzo mocno w tym zakresie współpracujemy z PKL zarówno podczas ćwiczeń na obiektach, jak też podczas szkoleń lawinowych  – opowiada Andrzej Marasek, ratownik TOPR.

Prace serwisowe i konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu potrwają do 10 listopada. Niezbędnym elementem ich zakończenia będzie odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania urządzeń przez TDT.

Do ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu ponownie zapraszamy od 11 listopada.

Grupa PKL stawia na wiedzę i profesjonalizm, dlatego bierze udział również w szkoleniach prowadzonych przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT), które dotyczą a także – w ramach partnerstwa – współpracuje również ze specjalistami z AGH, którzy wykonują badania magnetyczne lin kolei, pozwalające monitorować ich stan. Pracownicy PKL, w ramach podnoszenia kwalifikacji, uczestniczą również w międzynarodowych szkoleniach realizowanych przez producentów kolei oraz w wysokogórskim centrum służb ratowniczych.

Istotnym elementem dla PKL i TOPR jest również budowanie świadomości wśród turystów, iż w górach należy być przygotowanym na różne sytuacje. Także latem, czy tym bardziej wczesną jesienią, w Tatrach zdarzają się są opady śniegu. Dlatego nawet korzystając z kolei linowej na Kasprowy Wierch warto zabrać ze sobą plecak z ciepłą kurtką, czapkę i przede wszystkim dobre, górskie obuwie. Może przecież zdarzyć się, że ze szczytu trzeba będzie zejść o własnych siłach, ponieważ silny wiatr uniemożliwi uruchomienie kolei.

PKL wraz z TPN i TOPR prowadzi działania edukacyjne dla turystów w ramach akcji Odpowiedzialnie w góry!. Do tych działań należą m.in. filmy, w których eksperci rekomendują jak właściwie przygotować się do wyjścia w góry, a także wakacyjne spotkania z przewodnikami na szczycie Kasprowego Wierchu w ramach akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja.

Informacje na temat terminów otwarcia ośrodków turystycznych, godzin funkcjonowania kolei oraz dostępnych atrakcji znajdują się na stronie internetowej www.pkl.pl.

spot_img

Rewitalizacja dworca PKP w Zakopanem walczy o tytuł jednej z najważniejszych inwestycji Małopolski

Projekt „Modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem na cele gospodarcze i kulturalne” znalazł się w finałowej dwudziestce plebiscytu „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. 20...

15-latek poszkodowany w wypadku w Białce Tatrzańskiej

20 listopada około godziny 14:00 na drodze krajowej nr 49 w Białce Tatrzańskiej doszło do poważnego wypadku. 19-letnia mieszkanka powiatu tatrzańskiego, kierując oplem, na...