Została uruchomiona dokładnie 20 grudnia 1938, liczy ponad 1300 m długości, a jej budowę zakończono po 168 dniach, do dziś stanowi jedną z głównych i kultowych atrakcji Zakopanego – taka właśnie jest kolej linowo-terenowa na Gubałówkę, która w tym roku świętuje swoje 85 urodziny! Z tej okazji PKL zapraszają 16 grudnia na wspólne celebrowanie jubileuszu i niezwykłą podróż śladem kolei na Gubałówkę.
Dla ośrodka PKL na Gubałówce ten rok jest wyjątkowy, 85 lat temu została uruchomiona kolej linowo-terenowa, dzięki której mieszkańcy Zakopanego mogli w zaledwie kilka minut dostać się na szczyt góry i jej najbliższe tereny. PKL zapraszają już 16 grudnia na Gubałówkę do wspólnego celebrowania jubileuszu.
20 grudnia 1938 to pamiętna data dla wszystkich mieszkańców Podhala, uruchomiona został wówczas kolej linowo-terenowa, która wybudowano w zaledwie 168 dni. Na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) wyruszył pierwszy wagonik kolei linowo-terenowej, który trasę pokonywał w zaledwie parę minut i jednorazowo mógł zabrać ponad 80 osób w górę i tyle samo w dół. Kolej stała się również kluczowym transportem na Gubałówkę, czyli miejsce gdzie rozwijało się narciarstwo oraz życie kulturalne miasta. I choć od tamtego czasu sporo się zmieniło w zakopiańskim ośrodku PKL, to nie zmieniło się jedno – mieszkańcy Podhala oraz turyści odwiedzający Zakopane mogą wyruszyć w podróż na najbardziej lubianą w kraju górę, delektować się widokiem na panoramę Tatr, a także spędzić czas aktywnie.
Urodzinowe atrakcje w ośrodku PKL na Gubałówce
Na świętowanie 85 urodzin kolei linowo-terenowej na Gubałówkę PKL zapraszają 16 grudnia od godziny 11:00 do 17:00. Goście odwiedzający tę kultową górę, wezmą udział w wyjątkowych wydarzeniach, które przybliżą niezwykłą historię oraz tradycje na Gubałówce.
Oprócz niezapomnianych widoków, które na Gubałówce czekają o każdej porze roku, turyści podczas jubileuszu będą mogli podziwiać stylową modę z lat 30. Pokaz najmodniejszych strojów zimowych, które królowały na stoku i nie tylko, a także eleganckie suknie i wieczorowe kreacje będziemy mogli podziwiać przy Tarasy Gubałówka.
Gubałówka była jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie uprawiano narciarstwo. Góra stała się mekką sportów zimowych w kraju, a z jej szczytu wybiegały bardzo dobrze przygotowane trasy, które wymagały od narciarzy sporych umiejętności. Historię retro narciarstwa będziemy mogli usłyszeć podczas urodzin. Animator ubrany w retro strój narciarski i drewniane narty opowie o niezwykłej historii gubałówkowych sportowych tradycji.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych historii, ale również wziąć udział w integracyjnych zabawach. Nie zabraknie intersujących konkurencji, które nawiążą do tradycji Podhala. Ceprostrada, rzut podkową do celu czy kręgle z całą pewnością pozwolą na integrację po góralsku!
Oczywiście jeśli świętujemy urodziny, to nie może zabraknąć tortu! O godzinie 15:00 w Cafe Gubałówka na wzniesieniu serwowane będzie urodzinowe ciasto. Podczas wydarzenia posłuchamy również muzyki, o którą zadba DJ. Nastrój urodzinowy dodatkowo podkręci Kraina Światła, która w tym roku lśni jeszcze bardziej! Mamy nadzieję, że to będą niezapomniane urodziny!
Gubałówka – śladem kultowej kolei i znanej góry
Niemal 85 lat temu na szczyt znanej Gubałówki wyjechał pierwszy wagon kolei linowo-terenowej. Na początku góra znana była, jako miejsce lecznicze dla osób cierpiących na choroby płuc. Jednak szybko dostrzegli w niej potencjał narciarze. Źródła wskazują, że to właśnie Gubałówka stała się miejscem popularnego narciarstwa w Tatrach. W 1907 roku zorganizowano na niej pierwszy kurs jazdy na nartach. Instruktorami byli wówczas pionierzy tego sportu, czyli Henryk Bobkowski, Mariusz Zaruski czy Mieczysław Karłowicz.
Na Gubałówce w 1929 roku odbyły się także pierwsze kobiece zawody w narciarstwie. Było to ogromnym wydarzeniem, szczególnie że do tej pory panie nie mogły brać udziału w tej konkurencji.
Pomysł połączenia Gubałówki z Zakopanem pojawił się ponoć już po zakończeniu I wojny światowej, jednak nie znaleziono funduszy na jego realizację. Tymczasem Zakopane stawało się coraz to popularniejszym zimowym kurortem nie tylko w kraju, ale i w Europie. Popularność zdobywało m.in. dzięki różnym zimowym zawodom także rangi międzynarodowej.
Zakopane sukcesy i rozpoznawalność zyskiwało także dzięki spektakularnym inwestycjom, jak np. rekordowa budowa kolei na Kasprowy Wierch w 1936 roku. Roku później w Krynicy-Zdrój na Górę Parkową uruchomiono natomiast pierwszą w kraju kolej linowo-terenową. To właśnie te sukcesy wpłynęły również na powstanie kolei na Gubałówkę.
Inicjatorem budowy był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarstwa i Popierania Turystyki oraz minister komunikacji. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, zwłaszcza że w 1939 roku w Zakopanem planowano rozegrać zawody FIS rangi mistrzostwa świata. Po 168 dniach zakończono budowę kolei linowo-terenowej i 20 grudnia na szczyt Gubałówki wyjechał pierwszy wagonik.
Faktycznie, kolej stała się środkiem transportu na górę dla zawodników, trenerów, sędziów, a także kibiców. Dzięki budowie transportu, Gubałówka zimą stała się miejscem sportów zimowych, z kolei latem kwitło tam życie kulturalne i rozrywkowe miasta.
Na szczycie wzniesienia powstała także restauracja, natomiast na trasie usytuowana została rzeźba „Polonia Restituta”, którą wykonał Franciszek Masiak. Wcześniej była ona podziwiana na wystawie światowej w Paryżu.
Gubałówka do dziś jest miejscem ciekawych spotkań oraz wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych. To właśnie tutaj możemy latem z najwyżej położonej w kraju plaży rozkoszować się piękną panoramą na Tatry, natomiast zimą spędzić magicznie czas w Krainie Światła.
inf. prasowa