Quantcast
piątek, 26 kwietnia 2024
Strona głównaAktualnościKasprowy Wierch w nowym programie Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem-Bułecką

Kasprowy Wierch w nowym programie Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem-Bułecką

Niepowtarzalna tradycja, piękne krajobrazy czy charakterystyczna architektura – Zakopane i Tatry od lata zachwycają, przyciągając zarówno turystów, ludzi kultury, jak i sztuki. „Magiczne Podhale” to nie tylko hasło opisujące region, ale również program telewizyjny, podczas którego widzowie – wraz z artystą Sebastianem Karpielem-Bułecką – odkryją tutejsze perły architektoniczne oraz historie ludzi, którzy tworzyli i tworzą to niezwykłe miejsce.

O tym, jak bardzo Podhale jest wyjątkowym punktem na mapie Polski, będziemy mogli przekonać się oglądając program „Magiczne Podhale”, w którym znany muzyk i architekt, a także mieszkaniec Zakopanego – Sebastian Karpiel-Bułecka, wcielając się w rolę przewodnika, oprowadzi nas po tutejszych perłach architektonicznych oraz przedstawi ciekawe historie związane z Podhalem. Jednym z przystanków programu będzie uwielbiany przez wszystkich Kasprowy Wierch, w którym dowiemy się o architekturze i historii najwyżej położonych budynków w Polsce.  
 

– Oczywiście nie mogło w tym programie zabraknąć kolei na Kasprowy Wierch, która jest legendarnym budynkiem, jeżeli chodzi o Zakopane. Jej budowa rozpoczęła się w 1935 roku i była wielkim przedsięwzięciem inżynieryjnym na tamte czasy, zresztą do tej pory tępo powstania i sposób, w jaki wykonano budowle robią wrażenie. Kolej powstała zaledwie w 227 dni, co jest absolutnym fenomenem. Główna część budowy przypadała na okres zimowy. Mróz i śnieg na pewno nie ułatwiały pracy, zwłaszcza w górskich warunkach. Prace odbywały się w taki sposób, na jaki pozwalała ówczesna technologia – czyli głównie przy użyciu ludzkich rąk i koni  – mówi Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower i architekt.

Stacje kolei, a właściwie ich elewacje zostały wykonane z kamienia, czyli naturalnego budulca dostępnego na miejscu. Budynki bardzo dobrze wpisują się w krajobraz i stały się integralną częścią Kasprowego Wierchu. Związanych jest z nimi wiele wspaniałych historii dotyczących narciarstwa w Polsce i nie tylko.  
 

Kasprowy Wierch jest również dla mnie ważnym miejscem, tu spędzam mnóstwo czasu szczególnie zimą, chodząc na skiturach czy jeżdżąc na nartach. Kocham to miejsce i nie wyobrażam sobie zimy bez obecności na Kasprowym Wierchu. Nie wyobrażam sobie zimy bez wyjechania tutaj koleją, żeby pozjeżdżać na nartach i prawdę mówią, cieszę się, że ona się zbliża, bo będę znowu mógł tutaj zawitać  – dodaje Artysta. 

Perły architektury Podhala

Podhale zachwyca nie tylko krajobrazami, ale również perłami architektury, które przetrwały do dziś w praktycznie niezmienionej formie. Tutejsze budownictwo to przede wszystkim połączenie funkcjonalności z nowoczesną estetyką, a także możliwością integracji z przyrodą oraz górskimi widokami. To właśnie na Podhalu powstawały charakterystyczne wille, pensjonaty czy niepowtarzalne budynki sakralne.
Na Kasprowym Wierchu zostało wybudowane Wysokogórskie Obserwatorium IMGW. To również w tym miejscu w 1936 roku, z inicjatywy Aleksandra Bobkowskiego powstała pierwsza kolej linowa w Polsce, łącząca Kuźnice z Kasprowym Wierchem.
 

Nagrywamy wraz z ekipą dokumentalny program telewizyjny o tytule „Magiczne Podhale” z Sebastianem Karpielem-Bułecką, główną nicią tego programu jest architektura Podhala, perły architektoniczne, które jeszcze do dziś stoją w prawie niezmienionej formie. Zajmujemy się zarówno historią, jak i współczesnością, przeplatając to historiami ludzi, rzemieślników, specjalistów oraz mistrzów w swoim fachu. W jednym z odcinków będzie również Kasprowy Wierch, czyli najwyższe w Polsce miejsce pracy dla wielu osób. W programie pokażemy historie tego miejsca, bo oczywiście sama kolej – jako obiekt architektoniczny – jest ciekawa, ale przede wszystkim to, co jest ciekawe, to historia, która za tym obiektem stoi. Jest ona bardzo bogata i rozbudowana sięgająca lat 30. ubiegłego wieku – mówi Jakub Baryga, reżyser programu „Magiczne Podhale”.

inf. prasowa

spot_img

Koleją na święta do stolicy Tatr

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych. PKP Polskie Linie...

Tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka poszukiwanych osób

W ciągu kilku ostatnich dni tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, niektórzy z nich byli ścigani listami gończymi. W sumie w...