Quantcast
piątek, 14 czerwca 2024

„Odłóż telefon i żyj” na zakopiańskich przejściach dla pieszych

Zakopane podobnie jak i wiele innych miast w Polsce dołącza do akcji „Odłóż telefon i żyj” – takie właśnie hasła wraz z grafiką przekreślonego telefonu w dłoni pojawiły się na wielu przejściach dla pieszych w centrum Zakopanego.

Celem tej akcji jest przede wszystkim uświadomienie pieszym jak niebezpieczne może być korzystanie z telefonu, a przede wszystkim wpatrywanie się w ekran naszego smartfonu w momencie przechodzenia przez ulicę. Niestety często wystarczy dosłownie sekunda nieuwagi, aby doszło do tragedii. To co oglądamy z takim zainteresowaniem nie myśląc o naszym bezpieczeństwie nie zniknie z telefonu, przecież film można zatrzymać i wrócić do niego po kilku sekundach gdy znajdziemy się znów na chodniku. Lepiej dojść do celu.

Swoją drogą obowiązek nieużywania telefonów podczas przechodzenia przez ulicę został uregulowany 1 czerwca 2021 r. znowelizowaną ustawą Prawo o ruchu drogowym, która zabrania pieszym „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

spot_img

Widać koniec prac przy DK47 z Rdzawki do Nowego Targu

Prace na ostatnim etapie budowy nowej trasy zakopianki, prowadzącej z Rdzawki do Nowego Targu, są na ukończeniu. Ten 16,1 kilometrowy fragment dwupasmowej drogi głównej...

Wyszła ze szpitala w Zakopanem i zaginęła – trwają poszukiwania

Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem poszukuje 53-letniej tarnowianki - Anny Kostrzewy. Kobieta 10 czerwca około godziny 20:00 opuściła Szpital Powiatowy w Zakopanem i nie...