Quantcast
środa, 8 marca 2023
Strona głównaAktualnościSzlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów będą otwarte – zobacz...

Szlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów będą otwarte – zobacz szczegóły

Dzisiaj Tatrzański Park Narodowy poinformował, że od piątku 10 lutego zostaną otwarte szlaki z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka oraz z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów. Szlaki w dolinkach i drogi dojściowe do schronisk są na ogół przedeptane, jednak zalega tam również bardzo dużo śniegu, a miejscami jest ślisko.


Dziś odśnieżono drogę z Palenicy do Włosienicy. Odcinek od Włosienicy do Morskiego oka jest w przeważającej mierze pod lawiną. Obecnie trwają prace nad oczyszczaniem lawiniska oraz drzew blokujących przejście. Zobaczcie jak wyglądają prace przy odśnieżaniu drogi do Morskiego Oka pod czujnym nadzorem leśniczego.

Należy jednak pamiętać, że w Tatrach obowiązuje 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TPN: w wyższych partiach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasu są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Większość z nich jest nieprzetarta i trudno dostępna. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC –  wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. W obecnych warunkach najlepiej zaniechać wyjścia powyżej górną granicę lasu.

Turysto  Przed podjęciem decyzji o wyjściu w góry zapoznaj się  z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym TOPR. Zachowaj rozwagę. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. W Tatrach obowiązuje 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego – w wyższych partiach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.

Komunikat turystyczny TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj

Komunikat lawinowy TOPR: https://lawiny.topr.pl/

Aktualne utrudnienia na szlakach, zamknięcia sprawdzicie na Geoportalu Tatry: https://bit.ly/GeoportalMob

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...