Quantcast
niedziela, 19 maja 2024

Szlaki do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów będą otwarte – zobacz szczegóły

Dzisiaj Tatrzański Park Narodowy poinformował, że od piątku 10 lutego zostaną otwarte szlaki z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka oraz z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów. Szlaki w dolinkach i drogi dojściowe do schronisk są na ogół przedeptane, jednak zalega tam również bardzo dużo śniegu, a miejscami jest ślisko.


Dziś odśnieżono drogę z Palenicy do Włosienicy. Odcinek od Włosienicy do Morskiego oka jest w przeważającej mierze pod lawiną. Obecnie trwają prace nad oczyszczaniem lawiniska oraz drzew blokujących przejście. Zobaczcie jak wyglądają prace przy odśnieżaniu drogi do Morskiego Oka pod czujnym nadzorem leśniczego.

Należy jednak pamiętać, że w Tatrach obowiązuje 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TPN: w wyższych partiach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasu są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Większość z nich jest nieprzetarta i trudno dostępna. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC –  wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. W obecnych warunkach najlepiej zaniechać wyjścia powyżej górną granicę lasu.

Turysto  Przed podjęciem decyzji o wyjściu w góry zapoznaj się  z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym TOPR. Zachowaj rozwagę. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. W Tatrach obowiązuje 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego – w wyższych partiach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.

Komunikat turystyczny TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj

Komunikat lawinowy TOPR: https://lawiny.topr.pl/

Aktualne utrudnienia na szlakach, zamknięcia sprawdzicie na Geoportalu Tatry: https://bit.ly/GeoportalMob

spot_img

Na „zakopiance” palił się autokar – ogień ugasił tatrzański policjant

8 maja, policjanci z Tatrzańskiej jednostki, podróżujący do Krakowa drogą ekspresową E-77, napotkali w rejonie miejscowości Stróża autokar z którego wydobywał się dym i...

Na „zakopiance” palił się autokar – ogień ugasił tatrzański policjant

8 maja, policjanci z Tatrzańskiej jednostki, podróżujący do Krakowa drogą ekspresową E-77, napotkali w rejonie miejscowości Stróża autokar z którego wydobywał się dym i...