Quantcast
wtorek, 26 września 2023
Strona głównaAktualnościTPN otworzył szlaki narciarskie

TPN otworzył szlaki narciarskie

Dziś Tatrzański Park Narodowy poinformował, że szlaki narciarskie znajdujące się na terenie TPN zostały ponownie otwarte na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Poniżej możesz zapoznać się z pełnym komunikatem TPN.


Dla narciarzy ponownie dostępne są:

– Szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich – z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)

– Szlak narciarski prowadzący „górnymi padakami” – od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)

Zamknięte pozostają:

– Droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka

– Szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Bądź rozważny! Zaniechaj wyjścia w góry powyżej górnej granicy lasu!

Aktualne zamknięcia szlaków możesz sprawdzić na mapie Geoportalu Tatry.

Komunikat turystyczny TPN: tpn.pl/zwiedzaj

Komunikat lawinowy TOPR: lawiny.topr.pl

W Tatrach panują skrajnie trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Szlaki są nieprzetarte i trudno dostępne. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Bądź rozważny! W obecnych warunkach zaniechaj wyjścia w góry, powyżej górnej granicy lasu!

Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej,  posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC –  wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...