Quantcast
środa, 14 lutego 2024
Strona głównaAktualnościVIII Zakopiański Bieg Wagarowicza

VIII Zakopiański Bieg Wagarowicza

W poniedziałek 21 marca o godz. 10:00 w centrum Zakopanego odbyła się 8. Edycja Zakopiańskiego Biegu Wagarowicza – III Bieg Kolorowych Skarpetek. Bieg miał miejsce na Równi Krupowej.

W tegorocznym Biegu Wagarowicza wzięło udział blisko 500 osób. Wydarzenie to, to nie tylko powitanie wiosny, to przede wszystkim pokazanie solidarności z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 w Światowym Dniu Zespołu Downa.

Jak możemy dowiedzieć się chociażby z PFRON – 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

spot_img

Koleją na święta do stolicy Tatr

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych. PKP Polskie Linie...

Tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka poszukiwanych osób

W ciągu kilku ostatnich dni tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, niektórzy z nich byli ścigani listami gończymi. W sumie w...