Quantcast
środa, 14 lutego 2024
Strona głównaAktualnościZakopiańskie obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Zakopiańskie obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Podczas głównych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyła się msza święta pod przewodnictwem dziekana dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusława Filipiaka.

Pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej złożono urnę z ziemią z cmentarz Orląt Lwowskich na Ukrainie. Natomiast o godzinie 12:00 na nowym cmentarzu przy Kwaterze Legionowej odbyły się kolejne uroczystości, gdzie odśpiewano hymn Polski, a w wykonaniu zespołu Giewont z Olczy usłyszeliśmy inne pieśni patriotyczne. W uroczystościach udział wziął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z małżonką, Zastępca Burmistrza Tomasz Filar, a także Wiceminister Andrzej Gut Mostowy, Przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc, Starosta Piotr Bąk, radni, przedstawiciele zakopiańskich instytucji i organizacji, dzieci i młodzież, harcerze oraz liczne poczty sztandarowe.

Podczas tych patriotycznych uroczystości kilka słów do zebranych gości skierował burmistrz Zakopanego – Leszek Dorula.

–  To piękne święto, odzyskanie niepodległości. Ta niepodległość jednak nie była nam dana. Nasi przodkowie musieli ją wywalczyć, przelać krew, oddać życie, byśmy mogli dziś stać tutaj wolni. Byśmy mogli cieszyć się tą wolnością, tą ślebodą, którą tak górale umiłowali. Ale mieli oni potężny fundament do tego, by walczyć o swój kraj, o swoją małą ojczyznę, o swój dom, o swoją rodzinę. Mieli ten fundament przekazywany przez pokolenia. Ten fundament to miłość, to wiara, to tradycja. To była też walka o rodzinę, bo ona jest dla nas najważniejsza. To jest właśnie ten fundament, na którym można opierać całą naszą miłość do ojczyzny i do Boga.

Dużo dzisiaj w Polsce rozmawiamy na temat niepodległości, na temat patriotyzmu, czy warto być Polakiem. Nie wyobrażam sobie, bym gdziekolwiek indziej mógł się urodzić, w innej rodzinie, w innym domu… Żebym nie miał miłości do tego regionu i do tej ojczyzny. Jeśli takie wartości, oparte na wychowaniu naszych rodziców, naszych przodków, są nadal, jeśli przekazujemy je naszym dzieciom, to możemy być spokojni również o naszą niepodległość. Musimy ją jednak pielęgnować.

Życzę Państwu, aby każdy z nas miał poczucie tej miłości, patriotyzmu i dumy, że jesteśmy Polakami. Wszystkiego dobrego – powiedział.  

spot_img

Koleją na święta do stolicy Tatr

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych. PKP Polskie Linie...

Tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka poszukiwanych osób

W ciągu kilku ostatnich dni tatrzańscy policjanci zatrzymali kilka osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, niektórzy z nich byli ścigani listami gończymi. W sumie w...