Quantcast
wtorek, 26 września 2023
Strona głównaAktualnościUkrainiec upchnął do osobówki 12 Turków

Ukrainiec upchnął do osobówki 12 Turków [zobacz wideo]

W Chochołowie funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej prowadząc działania zaplanowane przez placówkę SG w Zakopanem, skontrolowali samochód osobowy Ford S Max posiadający polskie numery rejestracyjne. Podczas kontroli ujawnili, że kierowcy pochodzącemu z Ukrainy udało się zmieścić do pojazdu aż 12 obywatelu Turcji.

 12 Turków zostało zatrzymanych  w związku z naruszeniem warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP. Jak się okazało nikt z nich nie posiadał ważnej wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu w Polsce. Co więcej cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

Jak ustalili funkcjonariusze, obywatele Turcji samolotem dotarli z Turcji do Serbii, skąd pieszo przedostali się do Węgier. Tam wsiedli do samochodu, którym przez Słowację dotarli do Polski, gdzie zostali zatrzymani. Celem ich podróży były Niemcy.

Jak informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej: Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem każdemu z 12 obywateli Turcji wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 3 letnim zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen. Dodatkowo Sąd Rejonowy w Nowym Targu, po rozpoznaniu wniosków Komendanta Placówki SG w Zakopanem, wydał postanowienia o umieszczeniu cudzoziemców w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Lesznowoli (3 osoby) i Przemyślu (9 osób) na okres 3 miesięcy.

Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy, został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia wbrew przepisom prawa granicy RP. Ponadto zaszły również okoliczności uzasadniające wydanie mu decyzji o zobowiązaniu do powrotu, gdyż wymagały tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony i bezpieczeństwa publicznego lub interes RP. Sąd Rejonowy w Nowym Targu zastosował wobec podejrzanego obywatela Ukrainy środek  zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został osadzony w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu.

spot_img

Kolejne prace PKP PLK na trasie z Krakowa do Zakopanego

1 marca ruszyły kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Przewidziano je do 21 czerwca br. Kontynuowane...

Strażnicy Graniczni m.in. z Zakopanego w Republice Macedonii Północnej

17 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pierwszy raz w tym roku wyruszyło do wspólnej operacji z policją Republiki Macedonii Północnej. Polscy strażnicy graniczni będą...